Віртуальна виставка

    додано  28.01.2014




  Шевченкове   слово    в     

           віках  не   старіє ...


Немає у нашого народу іншого поета, який удостоївся б такої шани, як Шевченко. Від часу смерті уже в багатьох поколіннях великий Кобзар є живим втіленням найзаповітніших прагнень народних, символом національної української духовності. Усе, що освячене ім'ям найвеличнішого нашого письменника, у народі по-справжньому, глибоко, від душі вшановується.


Розділ  1.  Нам   треба   голосу   Тараса



"...А  все  таке  місце  знайду  для  томика 
 любих  і знаних  поезій  Шевченка"
                                                   А.Загравенко


Повне зібрання творів Тараса Шевченка  містить усю відому  сьогодні його літературну та образотворчу спадщину: поетичні, драматичні та прозові твори; щоденник, автобіографію, статті, археологічні нотатки, записи народної творчості; листи, ділові папери; Малярські та графічні твори Шевченка-художника. До видання входять також творчі заготовки та підготовчі матеріали до нездійснених літературних і мистецьких творів Шевченка: плани, етюди, ескізи, начерки тощо.



1.  Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12 т. – К.: Наукова думка, 2001.
Т.1 Поезія 1837-1847 р. – 784 с.










2. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12 т. – К.: Наукова думка, 2001 Т.2. Поезія 1847-1861. – 784 с.










3. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12 т. - Т.3. Драматичні твори. Повісті. – 2003. – 592 с.









4. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12 т. - Т.4. Повісті. – 2003. – 600 с.









 
5. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12 т. - Т.5. Щоденник. Автобіографія. Статті. Археологічні нотатки. Записи народної творчості. – 2003. – 496 с.








 6. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12 т. - Т.6. Листи. Дарчі та власницькі нариси. Документи, складені Т.Шевченком або за його участю. – 2003. – 632 с.







 
7. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12 т. – К.: Наукова думка, 2005 Т.7. Мистецька спадщина. – 504 с.










 
8. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 6 т. – Т.1. Поезія. 1837-1847. – К.: Наукова думка, 2003. – 784 с.
9. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 6 т. – Т.2. Поезія. 1847-1861. – К.: Наукова думка, 2003. – 784 с.
10 . Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 6 т. – Т.3. Драматичні твори. Повісті. – К.: Наукова думка, 2003. – 592 с.
11. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 6 т. – Т.4. Повісті. – К.: Наукова думка, 2003. – 600 с.
12. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 6 т. – Т.5. Щоденник. Автобіографія. Статті. Археологічні нотатки. Записи народної творчості. – К.: Наукова думка, 2003. – 496 с.
13. Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 6 т. – Т.6. Листи. Дарчі та власницькі нариси. Документи. – К.: Наукова думка, 2003. – 632 с.

14.   Шевченко, Тарас Григорович    
             "Я так її, я так люблю..." [Текст] : вибрані вірші та поеми / Т. Г. Шевченко ; упорядкув. і вступ. ст. М. Г. Жулинського ; прим. С. А. Гальченка ; [мал. автора]. - К. : Либідь, 2012. - 704 с.


      Книга, ініційована Національним культурним центром України в Москві, була видана за підтримки Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України і присвячене 200-річчю з дня народження Великого Кобзаря і є даниною глибокої шани й любові до нього.
У книзі вміщено вибрані оригінальні твори – вірші та поети Тараса Шевченка, написані в різні періоди його драматичного життя, та їх переклади російською мовою, що їх здійснили блискучі поети й перекладачі. Книгу щедро ілюстровано малюнками, офортами та малярськими творами Шевченка, які віддзеркалюють ще одну яскраву грань його могутнього таланту, наочно підтверджують його неосяжний мистецький потенціал.



15.   Тарас Шевченко.
               Усі твори в одному томі / Тарас Шевченко. - К. : Перун, 2007. - 824 с.

Вперше в історії української літератури в одному томі вміщено всю літературну спадщину великого українського поета Тараса Шевченка, автора творів, які принесли митцеві любов народу та обезсмертили його ім’я.



.


           


 16.     Т.Шевченко
                  Кобзар /вступ. ст. та примітки Р. Полонського. - Х.: Майдан; Ярина, 1996. - 736 с.
 


Великий світ національного і вселюдського буття встає з полум'яніючих сторінок «Кобзаря». Картини народного життя, з різноманіттям її людських типів і осіб, її драмами і трагедіями, так само  як  і  з  її  рідкісними поетично світлими моментами, з її сумним сьогоденням і важким, але героїчним  минулим, з її звичаями і переказами, краса рідної землі і її пейзажів - все це художньо дано Шевченка для наступних поколінь з тією "батьківській" первісного, щедрістю і непохитністю, яка ріднить його в літературах XIX століття насамперед з Пушкіним і Міцкевичем. До книги увійшли вибрані вірші та поеми Т.Шевченка.


Розділ  2.  Література про  Тараса Шевченка. Документи та  спогади  про Кобзаря.

 

Історія  мого  життя  -це  історія
моєї  Батьківщини
                                 Т.  Шевченко




         1.    Палієнко М.О. 
                        Свята пора Кобзаря. – Одеса: Маяк, 2007. – 400с.

Невмируще слово воістину народного речника, людини-борця Тараса Григоровича Шевченка завжди наснажуватиме наші серця, кликатиме до високих веж у духовному поступі. Життєстверджувати заповіти генія, любити і плекати материнську мову - наскрізний стержень нової книжки сучасного українського поета.


        2.   Вічний як народ: Сторінки до біографії Т. Г. Шевченка: Навч. посібник / В65 Автори-упорядники О. 1. Руденко, Н. Б. Петренко. — К.: Либідь, 1998. — 272 с.

Тема України, доля народу, біблійні мотиви — ці невичерпні пласти творчості українського генія, великого поета і художника Т. Г. Шевченка висвітлюються в книзі. Сторінки життя та творчості Кобзаря, хрестоматійно відомі теми доповнюють і поглиблюють раніше не публіковані документи, спогади сучасників Т. Г. Шевченка, а також репродукції з його картин, офортів, автографи тощо.Для студентів вищих навчальних закладів, учителів та учнів середніх шкіл, ліцеїв і гімназій, усіх шанувальників великого Кобзаря.


     
           3.     Зайцев П. І.  
                          Життя Тараса Шевченка / Вид. підгот., іл. упоряд. та прокоментував Ю. Іванченко; Передм. В. Шевчука.— К.: Мистецтво, 1994.— 352 с.: іл.

      Це — перевидання книги, що побачила світ 1955 р. та Бібліотеки Українознавства в Парижі — Нью-Йорку — Мюнхені. П. І. Зайцев (1886-1965) — один з найвидатніших шевченкознавців сучасності,— на противагу радянським літературознавцям, що замовчували і фальшували факти біографії поета, підносить значення Шевченка як національного пророка, під впливом ідей якого розвивалася і досі ведеться боротьба за цілковиту незалежність України. Видання доповнене значною кількістю кольорових та чорно-білих ілюстрацій — архівних матеріалів, фото, репродукцій художніх творів як самого Шевченка, так і його сучасників.



            4.      Іван Огієнко (Митрополит Іларіон )
                           Тарас Шевченко / Упоряд., авт. передмови і коментарів М. С. Тимошик. — К.:     Наша культура і наука, 2003. — 432 с„ іл.

      "Тарас Шевченко" — одна з небагатьох книг Івана Огієнка, яку він писав усе своє життя, але так і не довів свій творчий задум до кінця. Створені в еміграції, сотні рукописних сторінок повернулися на Батьківщину лише тепер — більш ніж через чотири десятиліття після написання і через тридцять літ після смерті автора. Це видання стане своєрідним відкриттям для сучасного шевченкознавства.




            5.        Ковтун Ю. І. 
                                 Тарасові музи.— К.: Україна, 2003.— 207 с. — Бібліогр.: с. 204—205.

       У науково-популярній книзі розповідається про жіноцтво, яке оточувало Тараса Шевченка, про його сердечні почуття його музи, що надихали великого поета й художника на створення геніальних поезій, невмирущих полотен, про музу всього його; якою була для нього Україна. В додатку: листи Т.Г.Шевченка і коханих жінок.
     Видання розраховане на широке коло читачів





            6.       Касіян В. І. 
                             Пророк / В. І.Касіян Есе /Я. Гоян; ілюстр. В. Касіян ; ред., упоряд. О. Гоян; худож. оформ. М. Пшінки. — К. : Веселка, 2006. — 430 с. : ілюстр. — (Бібліотека Шевченківського комітету).

Книжка «Пророк» унікальна в українському книговиданні, національному мистецтві і шевченкознавстві.Уперше в Україні відкривається скарбниця народу ‑ Шевченкіана Василя Касіяна, щедро ілюстрований літопис життя і геніальної творчості Тараса Шевченка.



            7.       Єфремов С. О.
                             Шевченкознавчі студії / С. О. Єфремов. Передмова. Е. С. Соловей; упорядкув. О. В. Меленчук.- К.: Україна. 2008.- 368 с., портр.

      До видання ввійшли вперше зібрані разом праці видатного історика української  літератури, громадського діяча Сергія Єфремова про життя і творчтість Кобзаря.
      Для викладачів вузів, учителів, студентів та широко кола читачів.

  
8.       Меншиков І.І
                               Поетичне слово Кобзаря: Словник лексичних компонентів атрибутивних конструкцій /Меншиков І.І., Підмогильна Н.В. . — "Дирекція ФВД"

      У словнику зафіксовано слова, які вказують на ознаки, властивості, якості предметів та явищ, які позначають ці предмети та явища. Таким чином, зібрано компоненти атрибутивних конструкцій, безпосередньо і опосередковано використаних в поезіях Т.Г.Шевченка.
       Видання може зацікавити науковців-філологів, викладачів української мови та літератури, усіх прихильників Шевченкового слова




               9.      Цвілюк С. А.
               Історична мудрість Великого Кобзаря. Історизм та соціально-політичний вимір епічних творів Тараса Шевченка. — Одеса: Маяк, 2008,—312 с.

В творчому доробку Тараса Шевченка, поряд з емоційною, наснаженою публіцистич¬ним запалом лірикою, виділяються епічні твори, у яких з  надзвичайною силою поетичного осмислення і зображення подано сторінки героїчної й глибоко драматичної минувшини українського народу, його боротьби за національну свободу. Поеми й вірші історичної, історикореволюційної та соціально-політичної проблематики («Гайдамаки», «Іван Підкова», «Тарасова ніч», «Іржавець», «Кавказ», «Сон» та ін.) — це вершинне досягнення геніального поета. Світ козаччини, героїка боротьби проти ворогів України превалює в усій його творчій спадщині.
      На вагому думку Івана Франка, в своїх історичних поемах Шевченко заклав «основи історичної мудрості, яка в нього набагато глибша і вільніша, аніж у сучасних йому українських істориків». Високі епічні зразки збагатили не тільки українську, але й світову літературу, а висловлені в них історичні погляди й свідомість значно вплинули на активізацію історичного мислення і розвиток української історіографії, національної ідентичності українців, піднесення їхніх націо- і державотворчих устремлінь.



                   10.       В сім’ї  вольній, новій: Шевченківський зб. / Редкол. П. Білецький и др.—К.: Рад.письменик, 1984,— Вып. 5/Составитель Н. Я. Дзюбенко,— 1989.— 391 с. ил.

     В пятом выпуске Шевченковского сборника представленны материалы о праздновании 174-й годовщины со дня рождения Т.Г. Шевченко, о триумфальном шествии Всесоюзного Шевченковского праздника «В семье вольной, новой». В сборнике продолжается публикация статей, очерков, научных исследований, художественных произведений известных писателей, публицистов, ученых, деятелей науки и культуры о жизненном и творческом пути Т.Г.Шевченко.




   11.           Шевченкова Криниця: Збірник афоризмів із творів Тараса Шевченка/ Вступ, слово Л. І. Андрієвського. Упорядн. В.Дорошенко, Т.В.Майданович. — К.: Криниця, 2003.— 288 с.: портр. - (Скарби Тарасової Гори)

      «Шевченкова Криниця» — це збірник найвідоміших, особливо яскравих і змістовних висловів (афоризмів) і ширших уривків із поетичних творів Тараса Шевченка та його прозової спадщини: повістей, драматичних творів, листів, щоденника тощо.
      Ця книга має велике теоретичне і практичне значення для всіх шанувальників української літератури, які зможуть більш ефективно використати творчі надбання Т. Г. Шевченка в навчанні та в повсякденній діяльності.



    12.     Іван Дзюба
                      Тарас Шевченко. — К.: Видавничий дім «Альтернативи», 2005.- 704 с.: іл

Пропонована книга є спробою поєднати докладну розповідь про життєвий шлях Тараса Шевченка з текстологічним аналізом його поетичних і прозових творів та коротким оглядом малярської спадщини.
      Автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадянської діяльності великого сина України в широкому історичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті.  Книжка розрахована на широке коло читачів.


Розділ  3.Шевченко - художник


Коли прослалась килимами 
Земля, яку сходив Тарас  
Малими босими ногами. 
Земля, яку скропив Тарас  
Дрібними росами-сльозами.


1.     Яцюк В.М.
             Віч-на-віч із Шевченком : іконографія 1838-1861 р. / В.М.Яцюк. – К. : Балтія Друк, 2004. - 112 с. : ілюстр.


Володимир Яцюк у альбомі “Віч-на-віч із Шевченком” дослідив прижиттєву іконографію поета, описавши портрети, автопортрети й світлини. Коментує кожну ілюстрацію, розповідаючи історію походження. Художньо-образне бачення живописця-поета додає чимало нового до уявлень про колишнього кріпака пана Енгельгарда як людину, митця. І не лише страждальця та бунтаря.

 

2.     Тарас Шевченко.
            Живопис, графіка: альбом / [авт.-упоряд. Д.В.Степовик]. – К.: Мистецтво, 1984. – 18 с.: 134 іл.
Із великого художнього доробку Тараса Григоровича Шевченка у альбом відібрано 134 картини, малюнки та гравюри, які відображають основні етапи творчості майстра.







3.         Національний музей Тараса Шевченка: [альбом] / упоряд.: Т. Андрущенко, С. Гальченко. – К.: Мистецтво, 2002. – 224 с.: іл. – Текстівки англ., рос., нім., рос., фр.

Альбом представляє значну частину мистецької колекції творів Тараса Шевченка, рукописи його поезій, прижиттєві видання, меморіальні речі, що зберігаються в Національному музеї Тараса Шевченка. Це неоціненна спадщина генія, постать і творчість якого сфокусувала в собі буття українського народу на всі часи. Репродукції художніх творів супроводжуються науковими коментарями.



4.    Стороженко, М. А.

              Мій Шевченко: альбом / М. А. Стороженко. — К.: Грамота, 2011. — 212 с.
 

    Мистецький альбом народного художника України, лауреата Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка, академіка Академії мистецтв України Миколи Стороженка містить художні твори, навіяні поезією Великого Кобзаря. Роботи М. Стороженка є новим словом у образотворчій Шевченкіані. Текстові коментарі відтворюють світобачення художника, пропущене крізь призму життя і творчості геніального поета. Оригінально подані, вони спонукають читача по-новому поглянути на твори Великого Кобзаря, на долю українського народу, на його минуле й майбуття.
    Видання призначене для широкого кола читачів.



Шановні користувачі!
Дана виставка представила Вашій увазі далеко не повний перелік книг, що містяться в нашій бібліотеці. Змістовніше ознайомитись з бібліотечною Шевченкіаною, поповнити свої знання Ви можете завітавши до бібліотеки. 



Комментариев нет:

Отправить комментарий